Na czym polega test obciążenia glukozą w ciąży? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Na czym polega test obciążenia glukozą w ciąży?

Na czym polega test obciążenia glukozą w ciąży?

Autor zdjęcia/źródło: yanalya/Freepik @ test obciążenia glukozą w ciąży

Test obciążenia glukozą (GTC) wykonywany jest u wszystkich kobiet w ciąży. Pewnie słyszałaś na jego temat wiele strasznych historii. Nie przerażaj się tylko dowiedzieć się na czym dokładnie polega i jak się do niego przygotować?

Test obciążenia glukozą bada czy w czasie ciąży nie wystąpiła tzw. cukrzyca ciążowa, która może pojawić się u zdrowej kobiety nie chorującej wcześniej na cukrzycę. Wykonuje się go między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Czym grozi za wysoki poziom glukozy?

Glukoza z krwi kobiety przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka, co powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Dziecko osiąga wtedy zbyt dużą wagą, mogą u niego wystąpić również wady rozwojowe układu nerwowego i serca. U matek z cukrzycą ciążową istnieje ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych oraz stanu przedrzucawkowego. Ciąża w takim przypadku przeważnie kończy się cesarskim cięciem. Wykrycie cukrzycy ciążowej za pomocą testu obciążenia glukozą pozwala na uniknięcie wszystkich tych komplikacji.

Test obciążenia glukozą - Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do badania musisz być na czczo przez ok. 12 godzin. Nie możesz też przed wykonaniem testu jeść owoców, a tym bardziej słodyczy, bo wynik testu będzie nieprawdziwy. Aby przeprowadzić test musisz wcześniej wypić roztwór glukozy, który kupisz w aptece.

50 lub 75 gram glukozy (w zależności od zalecenia lekarza) rozpuść w 150 ml wody (ok. 2/3 szklanki). Możesz dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny dla zneutralizowania zbyt mdłego, słodkiego smaku.

Test obciążenia glukozą - Jak wygląda badanie?

Tak przyrządzony roztwór zabierasz ze sobą do przychodni. Najpierw zostaje ci pobrana krew z palca sprawdzająca poziom glukozy przed wypiciem roztworu, czyli bez obciążenia. Następnie musisz wypić glukozę w ciągu kilku minut i odczekać godzinę, aż zostanie ona zmetabolizowana przez organizm. W czasie oczekiwania na drugie pobranie krwi staraj się pozostać w jednym miejscu, nie przemieszczaj się i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Możesz mieć mdłości, zawroty głowy i odczuwać osłabienie. Jeśli źle się czujesz poproś pielęgniarkę, żeby zaprowadziła cię do pokoju zabiegowego, gdzie będziesz mogła się położyć. Dobrze jest też na to badanie wziąć osobę towarzyszącą, która pomoże ci w razie wystąpienia przykrych objawów.

Test obciążenia glukozą - wyniki

  • wartość podstawowa (przed spożyciem glukozy) nie powinna przekroczyć 105 mg/dl
  • poziom glukozy we krwi po obciążeniu powinien wynieść mniej niż 140 mg/dl

Jeśli twój wynik wyniesie między 140 a 180 mg będziesz musiała powtórzyć test obciążeniowy i wypić 75 g glukozy. Przy przekroczonym poziomie glukozy we krwi konieczna będzie wizyta u diabetologa. Cukrzycę ciążową da się zwalczyć dietą, a po porodzie znika ona bez śladu. Jednak po połogu musisz jeszcze raz wykonać test obciążenia glukozą.

Jak zniosłyście test obciążenia glukozą? Miałyście przykre dolegliwości po wypiciu glukozy? Wystąpiła u was cukrzyca ciążowa?

POROZMAWIAJMY NA FORUM>>



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    miałąm ze sobą cytrynę, dzieki której bez problemu wypiłam tę glukozę!
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Jak czytam artykuł to kiedyś było inaczej, nikt nie pobierał wcześniej krwi tylko od razu po glukozie